Salı , Aralık 1 2020
Anasayfa / Havadan Sudan / Son Dönem Sorunları

Son Dönem Sorunları

Son dönemlerde özellikle bu 2016 yılının başı ve devamında gördüğüm bir çok sorun var. Bu sorunlar memleket meseleleri ile ilgili değil tabi ki : )

İş hayatında görmüş olduğum bazı sıkıntılar var ve bu sıkıntıları aşmak için gerekli olan tüm doneleri fazlasıyla kullanmaya başladım. Belki ekonomik durumlardan belki de hızlı para kazanıp hemen büyümek isteyen kişilerden dolayı ciddi sorunlar oluşmaya başladı. Müşterilerime sürekli olarak hep destek politikası yürüttüğüm için sürekli bilgisayar başında geçiriyorum zamanımı. Ancak bu iyi bir şey değil. Zira sürekli bilgisayar başında olmak beni mutlu ediyor ama işlerimi bu defa aksatmak zorunda kalıyorum. Bütün bu sorunlar için bir çözüm yolu bulmaya da niyetliyim, aklıma gelen çözüm yollarını da buraya not olarak ekleyeceğim.

ADWORDS SORUNSALI 
ADWORDS SORUNSALI

ADWORDS SORUNSALI

Kim sürekli aranır bilinir olmak istemez ki. Bizim müşteriler de istiyor ancak sürekli olarak bir problem yaşıyoruz. İlk önceleri sadece belirli şehirde reklama çıkmak isteyenler için adwords planlaması ve sadece belirli yerde çıkmak istemeyen müşterilere destek oluyorduk. Aslında bu google tarafında daha kolay yönetiliyor. Onlarda şehirler excel olarak listelenmiş ve tahminim sadece excel üzerinden planlama yapıp yükleme yapıyorlar. Bizim işimiz otomatik olmadığından sürekli olarak biz şehirleri tek tek girmek zorunda kalıyoruz. Adwords para kazanma amacından ziyade google tarafına sorduğunuz da size “Siz ne kadar para öderseniz ödeyin, öncelik kullanıcılardadır” gibi bi hikaye uyduruyorlar. Hikaye diyorum çünkü birbirine rakip olan 2 firma vardı ve diğer firma 2 tane siteye aynı isimle aynı kullanıcı adı aynı telefon numarası ile ve tahminim aynı kredi kartı ile reklama çıkıyorlardı. Normalde google için bu politikalarını ihlal etmekten başka bir şey değil. Öyle ki hatta https://support.google.com/adwords/troubleshooter/4578507 bu adresten birden fazla reklam vereni şikayet bile edebiliyorsunuz. Ben de buradan şikayet formunu doldurup ilettim hem de yüzlerce kere. Hatta en sonunda google çalışanları tarafından telefon ile arandım. Bu arada bende bir den fazla telefonla aramıştım zaten. Bana söyledikleri böyle bir ihlal varsa google bu kullanıcıları banlar ve bir daha asla reklam veremezler bu reklam veren kişilerin kredi kartı, telefon numarası ile ya da web sitesi ile bir şekilde tespit edilir ve ömür boyu ban yerler. NAH yerler! Bir firma için o kadar şikayetten sonra Türkiye hattını aradım tabi ki topu başkasına atma zihniyeti ile bizimle alakası yok biz İrlanda daki ekibe şikayetleri iletiyoruz onlar gerekeni yapıyorlar cevabını aldım. Artık delirmek üzere olduğumdan İrlanda da ki ekibe kadar ulaştım. Sonuç mu onlarda talepleri alıp başka bir yere gönderiyorlarmış. Bu yoğun trafik ve şikayetten sonra yine rakip firma reklam vermeye devam etti. Peki bunlar beni ne gibi etkiledi ? Yaklaşık olarak bu trafikte 3 hafta boyunca her gün bu iş ile uğraşmak zorunda kaldım. Tabi ki yeni müşterilerle iletişimde zorlanmanın yanında mevcut işlerde de sarkmalar oldu. İşin garip tarafı kendi müşterimiz de bize nasıl böyle bir şey olur biz para veriyoruz böyle bir şey olmaz gibi sitemlerde bulundu sanki google bizimmiş gibi.

ÇÖZÜM: Aklıma gelen çözümlerden birisi de artık bu hizmeti vermek isteyenlere ya ek ücret çıkartmam gerektiği ya da biz adwors hesabınızı oluşturur yapılandırır size teslim ederiz demek. Bunun yanında bir de uzaktan eğitim gibi en azından basic olarak nasıl kredi kartı ekleyeceği, anahtar kelime negatif anahtar kelime yapılandırılmalarını anlamak şeklinde olabilir. İş planı listemde şimdilik bu çözümlerden birisini uygulayıp yeni bir strateji ile çalışmaya devam etmeyi düşünüyorum.

Ödeme Para Kazanma Sorunsalı: 

İbrahim suresi 34 mealİnsanoğlu nankördür! Ben çok fazla din ile ilişkisi olan bir adam olmasam da bir çok defa kutsal kitapları okudum. Ve orada gördüğüm bir şey var insanoğlu nankördür. Hatta meraklıları için sure adını vereyim:  İBRAHİM-34

Peki para kazanma ile nankörlüğün ne gibi ilişkisi var. Şöyle ki efendim, sizinle çalışan insanlar rakiplerini geçmenizi isterler ve onları adım adım yukarı taşımanızı ve daha çok para kazanmanızı isterler. 15 yıldır sürekli olarak internet siteleri ile programlarla uğraşıyorum ve tecrübeme güvenin ki kesinlikle hiç birisi asla memnun olmaz. O zaman neden çalışmaya devam etmenizi isterler ? Memnun olmaz değil aslında memnun olurlarsa sizde bir ışık yanar  belki ve benim sayemde para kazanıyor gibi bir algı oluşur o zaman sizde para istersiniz ya da mevcut çalıştığınız rakamın artmasını istersiniz. Yani sonuç olarak siz vasat olan bir yere lider firma gibi gösterebilir ve gerçekten de sektörde iş hacmini artıran bir yere getirebilirsiniz. Ama ne olursa olsun unutmayın “İnsanoğlu nankördür!”

Bütün bunların yanında da ekstra olarak bu kadar ilgi alaka duyduğunuz müşterilerinizin kaprislerini çekiyorsunuz ya o da ayrı bir dert, adam yani gidiyor. Bunun için bir çözüm aklıma gelmiyor. Ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin demek geliyor sadece içimden

Şimdilik bu kadar sorun yeter sanırım daha ne olsun

About EmreSarikaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.