Salı , Mart 2 2021

MVC Nedir? Öğrenilmeli Mi ?

MVC NEDİR ?

Mvc Nedir ?

MVC denilince artık bir çok kişinin bildiğini gibi Model-View-Controller yapısı akla geliyor.  MVC yeni bir dil değil “Mimari Desen” dir. Aslında çok daha önceleri geliştirilmiş olan bu mimari desen Microsoft MVC framework geliştirmesinden sonra yaygınca olarak bizim tarafımızdaki yazılımcılarla bilinir hale geldi.

Desen ilk defa 1979[1]‘da Trygve Reenskaug tarafından tanımlandı ve sonra Xerox araştırma laboratuvarlarında Smalltalk üzerine çalışmalar devam etti. Detaylı özgün gerçekleştirim Applications Programming in Smalltalk-80(TM):How to use Model-View-Controller[2] adlı belgede tanımlıdır.

Model-View-Controller (MVC) Neden Tercih Edilmelidir?

MVC karmaşık uygulamalar ve yüklü miktarda verilerin sunulduğu ortamlarda neden tercih sebebi olduğunu bize açıklıyor. Projelerde veri ve verinin gösterilmesi birbirinden ayrıldığı için, proje içindeki yer alan  ajax, css, javascript, jquery  kodlarınıza direk olarak müdahale edebiliyorsunuz ve bundan veri etkilenmeden gösterimini değiştirebiliyorsunuz. Daha önceden ASP kodlarken de bu şekilde tüm kodları bir sayfada gösterip müdahale yapabiliyorduk. Tabi ki MVC eski asp mantığı mı, ya da eski sistemi yenilemişler mi falan gibi soruları sormak mantıksız olacaktır.

MODEL (VERİ) KATMANI:

Projenin içerisindeki “İŞ AKIŞI(CONTROLLER)” ile ” “VIEW(GÖRSEL)” Katmanlar arasındaki ilişkiyi kuruyor. Kısacası projenin içersindeki her türlü verileri class halinde topluyor ve grupluyor.

CONTROLLER (İŞ AKIŞ) KATMANI:

Model (Veri) ile View (Görsel) katmanı arasındaki bağlantıyı kurar. Her controller için 1 view yaratılması zorunludur. Controller veriyi alır işler ve View katmanında gösterir. Dolayısı ile view katmanı olmadan controller kullanılamaz.

 

 

VIEW (GÖRSEL) KATMANI:

Controller katmanındaki işlenen veri View katmanında gösterilir.Ziyaretçi bu kısımda etkileşimde bulunur. Javascript, Css, Html gibi yapılar buradadır.

mvc

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.